logo najdou.cz

Video kanál IGTV a Google speed update

Google speed update se týká pomalých stránek. Instagram s jednou miliardou uživatelů nyní díky IGTV nepůjde ignorovat. Twitter nabídne personalizovaný obsah. Novinky na Facebooku. Krátké zprávy ze světa.

Google vypustil speed update

Po dlouhém očekávání Google vypustil speed update pro mobilní zařízení. Google speed update se zatím týká pomalých stránek, kterým tak trochu zhorší jejich hodnocení důležité pro SEO. Google zároveň vyzývá developery, aby se nad svojí prací zamysleli. Podle aktualizovaných dat Google totiž vychází tyto statistiky:

 • 53% uživatelů opustí web natahující se déle než 3 sekundy
 • průměrná doba načítání webu je 15 sekund
 • 53% mobilních URL je větších než 2 MB
 • nejvíc mobilních stránek se načítá na sítích 3G a 4G

Google opět doporučuje Lighthouse jehož aktuální verze 3.0.2 z hlediska SEO zatím stále není žádné terno, ale při ladění webu je vítaným pomocníkem. Můžete také použít nástroj PageSpeed Insights měřicí rychlost vykreslování stránek ve skutečném prohlížeči Google Chrome. Díky výsledným hodnotám FCP a DCL si ověříte, že snad každý má rychlejší web než Vy.

Google speed update z července 2018 se týká mobilních zařízení

Návod jak udělat stránky rychlejší uživatele velmi zajímá. Mobilní verze by podle současných SEO požadavků neměla mít jiné odkazy než verze pro desktop. Naštěstí si můžete odkazy mobilní verze proti verzi na desktopu zkontrolovat. Komu se zdá takový test jednoduchý, může se při optimalizaci webu ponořit do hloubky.

Search Console nabízí kontrolu adresy URL

Nová verze Search Console má další funkci. Kontrola adresy URL pomáhá při SEO práci ladit problémy s novými nebo existujícími stránkami v indexu Google. Občas se díky ní dozvíte, z jakého důvodu není stránka indexována.

search console kontrola adresy URL

Machine learning

Semínka jsou malé interaktivní příklady Machine learning k prozkoumávání. Fungují přímo v prohlížeči, není potřeba nějaké zvláští nastavení. Každý příklad ML si můžete upravit, použít ve svém projektu a nechat z nich vyrůst něco krásného.

Delší video na Instagramu - IGTV

Instagram zprovoznil platformu IGTV. Umožňuje nahrát až hodinové video, tedy délku která je dosud známá především z YouTube nebo Vimeo. Pro přístup na videa ve vertikálním formátu je možné použít novou aplikaci určenou pouze pro IGTV video, jsou ale také jednoduše dostupná jako další položka v aplikaci Instagram nebo vašem účtu Instagramu na webu. Videa můžete v IGTV publikovat, jakmile si vytvoříte kanál. Videa oříznuté do čtverce o maximální délce 60 sekund nebo oblíbené Instagram Stories o délce 15 sekund zůstávají nadále v provozu. Vertikální formát IGTV videa zaplní celou obrazovku mobilního zařízení a díky snadnému ovládání zpřístupní lidem zajímavá videa, aby jim nic neuteklo. Jeden ze spolumajitelů Instagramu Mike Krieger poskytnul rozhovor, ve kterém vývoj IGTV objasňuje. Videa delší než minutu před časem úspěšně nabídnul Snapchat, ve kterém si nyní každý měsíc přibližně 30 milionů lidí pustí video dlouhé v rozmezí 3 - 5 minut.

Všechny videa na IGTV budou pouze ve vertikálním formátu

Instagram spuštěním IGTV dává specialistům pro obsahový marketing do rukou další zbraň pro budování značky, což si rychle uvědomily velké firmy. Například Gucci, která má svůj kamenný obchod v prestižní Pařížské ulici, záhy zveřejnila módní přehlídku o délce necelých 15 minut. Vertikální video se k natáčení vysokých modelek docela hodí a velmi rychle na firemním Instagram profilu začali přibývat další následovníci. Firma Nike také nahodila svůj IGTV kanál, nicméně zveřejněná animace nepřekročila délku jedné minuty. National Geographic ořezal nádherné širokoúhlé záběry epické série One Strange Rock a vypustil 48 minut dlouhý dokumentární film o planetě Zemi. Začali se přidávat další uživatelé a video o kaligrafii je na světě. IGTV ale není přímo konkurentem YouTube, má spíše nahradit televizi, na kterou se dívá stále méně lidí.

“Nastal čas, aby se video posunulo dopředu” Instagram CEO Kevin Systrom

Instagram také zveřejnil návod pro IGTV v PDF rozdělený do čtyř kategorií obsahující i tipy a doporučení pro vaše video. Pro vlastní tvorbu můžete využít celé řady video aplikací, mimo jiné Videoleap, InShot, který umožňuje pro video zvolit žádaný poměr stran, či Carve. Nezapomeňte, že na mobilních zařízeních máte se svým filmem první 3 sekundy na to, abyste zaujali diváky. Proto se vyhýbejte dlouhým úvodním scénám bez obsahu. Před publikováním si zkontrolujte, zda video splňuje následující požadavky:

 • video může mít maximální délku 10 minut
 • ověřené účty můžou nahrávat videa dlouhá až 60 minut
 • maximální velikost souboru je 5.4 GB
 • video musí být ve formátu MP4
 • minimální poměr stran videa 4:5 maximální 9:16

Video na svůj IGTV kanál můžete uploadovat také ze svého počítače (musíte být přihlášení do účtu) podle tohoto návodu:

 1. Jděte na instagram.com/tv/upload/ a klikněte na znaménko +
 2. Vyberte video, které chcete nahrát, můžete použít drag and drop
 3. Zvolte úvodní fotku tak, že kliknete na znaménko +
 4. Napište titulek o maximální délce 75 znaků
 5. Přidejte description, do kterého také můžete vložit fungující odkazy
 6. Příležitostně můžete video sdílet pomocí “Share to Facebook”
 7. Když jste hotoví, klikněte na “Post”
nahrání videa na instagram IGTV

Marketing na Instagramu

IGTV je další krok na cestě, kterou kráčí obsahový marketing. Sledování videa tvoří stále větší podíl na čase, kerý lidé tráví na internetu a obsahový marketing pro sociální sítě spuštěním IGTV získává možnost nabídnout uživatelům preferujícím video další způsob jak rozvíjet vztah se zákazníky. Je to také nový impuls pro e-mailový marketing. Firma může do svého Newsletteru zařadit odkaz na své IGTV video a získat tak další následovníky na svém Instagram profilu.

Do roku 2021 budou videa tvořit 78 % celkového mobilního datového provozu

Na základě dat z video analytické firmy Ooyala připravil populární Statista graf na kterém je vidět, že během prvního čtvrtletí bylo 54 % shlédnutého videa delšího než 20 minut.

Infographic: Why Instagram Opens Up to Long-Form Video | Statista

Video IGTV součástí komunikační strategie

Nyní máte na podání informací o sobě nebo svých produktech celou hodinu, tak neváhejte a podobně jako to udělal Gucci s modelkami, chytněte tuhle novou příležitost obsahového marketingu za pačesy. Využít smysluplně nabízenou hodinu však nebude jednoduché. Každý film by měl mít úvod, vyvrcholení děje a závěr. Pro delší záběry je proto třeba připravit scénář, aby měl film myšlenku, spád a logickou souvislost. Jak už psal Karel Kameník ve svém dosud nepřekonaném Amatérském filmu od A až do Z:

Amatérský film bez hudby - toť neslaná polévka! Jistě jste již byli svědky poruchy zvukového zařízení v biografu, když fim náhle oněměl. Jaký to byl trapný okamžik a jak němé pokračování jinak dobrého filmu stalo se okamžitě nezáživným! Nejlepší film, není-li podložen přiléhavou hudbou, ztrácí více než 50% na zajímavosti.

Některé tipy ze zmíněné knihy pro začínající filmové tvůrce již překonal čas. Například filmy není třeba vyvolávat v gumových rukavicích a barevné filtry nyní dokoupíte v aplikaci za 1 euro. Nicméně základní pravidla platí stále. Místo střihání a lepení filmu můžete použít programy jako Final Cut Pro nebo Adobe Premiere, které umí exportovat video do požadovaného vertikálního formátu. Připravte si tedy jednoduchý scénář a

 • vytvořte video, které odpoví na otázky o vašem produktu
 • ukažte ve videu, kdo jste a co nabízíte

Instagram zatím před videa nevkládá reklamy, ale to se časem může změnit. Facebook oznámil že 39 % uživatelů se o konkrétní brand začal zajímat poté, co jej viděli ve Stories. Takže s budováním vlastní značky na IGTV neváhejte.

Instagram lite a další změny

V Instagramu přibyla možnost skupinových videohovorů (samozřejmě nemusíte mít telefonní číslo dalších účastníků). Instagram také vydal aplikaci Instagram Lite která je asi 55x menší než klasická aplikace Instagram. Zatím je Instagram lite na Google Play App Store pouze pro Android. Instagram zavádí funkci doporučování obrázků přímo pro vás, kterou už několik let používají weby pro sdílení fotografií jako je 500px nebo flickr. Funguje to tak, že pokud například často hodnotíte západy slunce, aplikace vám je začne sama nabízet. Vypůjčuje si také funkce z konkurenční aplikace Vero kam před časem přešla část uživatelů nespokojená s tím, jak se Instagram postupně komercionalizuje a nabídne statistiku používání. Vero má statistiku používání už delší dobu. Pro fotografy má Vero jednu obrovskou výhodu - fotografie sice ukazuje ve čtvercovém formátu, ale po kliknutí na fotku ji předvede v původním poměru stran, jak byla autorem fotografie vytvořená. Kdysi revoluční zobrazování fotografií ve čtvercovém formátu se pro fotografy stalo až nepříjemným diktátem.

Twitter vylepšuje hledání i personalizovaný obsah

Twitter se za posledních několik let proměnil a rozrostla se jeho uživatelská základna. Z původní služby, kde lidé tweetovali o tom, co právě dělají, se postupně stal významným zdrojem informací o aktuálním dění. Svůj účet na Twitteru má dokonce většina politiků v Organizaci spojených národů. Sledovat na Twitteru můžete nejen svoje známé, ale třeba profesionály v určitém oboru. Někteří tweetují o sobě, jiní o odborných tématech. Loni se rozšířil maximální počet znaků na 280 a Twitter se tak stal použitelným pro běžnou marketingovou firemní komunikaci se zákazníky. Pomocí umělé inteligence začal ořezávat fotografie a po změně algoritmu zobrazování novinek na Facebooku nyní Twitter používá více lidí. Nedávno Twitter spustil Twitter média s návody, jak lépe na této sociální síti publikovat. Osvědčené postupy jsou rozdělené do čtyř kategorií:

 • Zábava - pro hudbu, TV, film a životní styl
 • Sport - jak může Twitter pomoci sportovcům nebo týmům
 • Novinky - tipy, které pomáhají novinářům sdělit své příběhy
 • Tvůrci - pro všechny typy tvůrců, od fotografů až po blogery

Během léta Twitter představí několik dalších vylepšení. Jednou z hlavních novinek bude možnost pokročilého vyhledávání. Nově v tzv. Explore page kromě filtrů pro vyhledávání podle obsahu najdete řadu nových témat. Zmíněná změna je prozatím ve fázi testování. Dosud se témata zobrazují podle typů (například video, gif, apod.), zatímco s touto změnou se budou výsledky hledání řadit podle obsahu. Nové tematické možnosti navíc zvýrazní zajímavé diskuse. Twitter plánuje přidávat také související zprávy, události a příběhy, které se budou zobrazovat v horní části Explore a budou relevantní k tématu, které uživatel vyhledává.

Na Twitteru se často můžete dočíst o věcech, které se do hlavních médií ani nedostanou

Další novinkou bude rozšíření funkcionality „Právě se děje“ (Hapenning Now). Dříve byla tato funkce zaměřena na sportovní aktivity, nicméně nově budou zahrnovat i novinky vybrané podle zájmů uživatele. Ti díky tomu na horní části timeline vždy uvidí, co je mezi aktuálními Tweety relevantní, případně jim Twitter ukáže nějaké zajímavé video. Standardní způsob užívání Twitteru nezmizí, stačí pouze posunout obsah dolů a uživatelé se dostanou ke klasickému přehledu tweetů. Obě tyto funkce nabídnou více personalizovaný obsah.

Twitter také pomalu vytahuje vylepšené „push notifikace“ neboli navržené příspěvky, které se zobrazují v horní části timeline. Ty se budou vztahovat na vybrané hlavní události, opět ale personalizované podle toho, koho uživatel sleduje, a o čem píše tweety. Tato funkce již byla k dispozici na Twitteru dříve. Nyní však má konečně fungovat a uživatelé budou mít možnost ji kdykoliv vypnout v případě potřeby. Další velkou změnou je možnost využití funkce „In the moment“. Opět se jedná o nástroj, který už na Twitteru byl, ale lidé jej příliš nepoužívali. Dříve byly tyto momenty k dispozici v horizontální podobě, nově se budou zobrazovat vertikálně a měly by obsahovat shrnutí všeho, co se na Twitteru zrovna odehrává.

Video na Facebooku a monitoring reklamy

Jepičí život Facebook Stories se prodlužuje a všechny vaše Facebook Stories videa jsou nově přístupná v archívu. Facebook začal nabízet interaktivnější video a do videa zavádí herní prvky. Umělá inteligence Facebooku také dokáže udělat hudebníka úplně z každého. Monitoring reklamy konkurence na Facebooku je o dost zajímavější. Nyní si můžete na záložce Informace a reklamy zobrazit všechny aktivní reklamy jakékoliv FB stránky.

Krátké zprávy ze světa

S videem se roztrhnul pytel, Wired spouští vlastní vdeokanál dostupný na Apple TV, Amazon Fire TV a na Android TV / Pro developery je určený dev.tube rozdělený na různé kategorie / Vyhledávač Tagwalk zaměřený pouze na módu nyní obsahuje 128 000 obrázků, mezi kterými se dá vyhledávat. Jeho zakladatelka Alexandra Van Houtte původně obrázky třídila ručně, nyní samozřejmě používá umělou inteligenci / Nasazení umělé inteligence ve firmách případně botů není vždy takové, jak byste očekávali / Iniciativa Mozilly Common Voice pomáhá strojům učit se, jak mluví skuteční lidé / Inženýr z Google se dopravuje do práce loďkou vlastní výroby / Krátkou, ale sdílenou úvahu o Machine learning napsal Benedict Evans / Konečně někdo zformuloval zásady pro opravdu striktní prezentaci na internetu, ke které se už dávno hlásí i tento web.

Autor: Martin Slavíček

Červenec 2018

Článek bude ještě akutalizován