logo najdou.cz

Speed update a IGTV video na Instagramu

Google speed update se týká pomalých stránek. Instagram s jednou miliardou uživatelů nyní díky IGTV nepůjde ignorovat. Umělá inteligence se dostává z teoretické oblasti k řešení každodenních problémů. Twitter nabídne personalizovaný obsah. Data Transfer Project umožní snadný přesun dat. Novinky na Facebooku. Krátké zprávy.

Čtení zabere přibližně 12 minut.

Google vypustil speed update

Po dlouhém očekávání Google vypustil speed update pro mobilní zařízení. Google speed update se zatím týká pomalých stránek, kterým při hodnocení výkonu pomocí RAIL modelu trochu sníží parametry důležité pro SEO. Google zároveň nabádá developery, aby se nad svojí prací zamysleli. Aktuální data Google nabízí tyto statistiky:

 • 53% uživatelů opustí web natahující se déle než 3 sekundy
 • Průměrná doba načítání webu je 15 sekund
 • 53% mobilních URL je větších než 2 MB
 • Nejvíc mobilních stránek se načítá na sítích 3G a 4G

Google opět doporučuje Lighthouse jehož současná verze 3.0.3 z hlediska SEO ještě není žádné terno, ale při ladění webu je už vítaným pomocníkem. Lighthouse je integrovaný v Chrome Developer Tools ale jako rozšíření pro prohlížeč Google Chrome ho budete mít aktuální. DevTools sice umí navíc emulovat zařízení nebo nastavit cache, je však pomaleji aktualizovaný. Během února měl Lighthouse ve formě pluginu některé funkce a vylepšení, které se v DevTools objevily o dva měsíce později. Přehled všech funkcí obsahuje Scoring Guide pro Lighthouse Lighthouse analýza webu Performance Accessibility Best Practices SEO Analýza webu pomocí Lighthouse mimo jiné pomůže z CSS odstranit nepoužívané části kódu, odhalí nepoužívaný JavaScript či poukáže na nevhodnou trasu vykreslování. Díky Lighthouse se konečně začala u webů více kontrolovat přístupnost, posuzují se pravidla přístupnosti podle Axe (ovšem v úvahu se bere verze 2.2 Axe pravidel). Při testování webu berte na vědomí, že Lighthouse umí testovat jenom jednu URL webu a pro lepší přehled jak zlepšit web je třeba testovat více URL. Výsledky testu si můžete uložit pro pozdější porovnání, na obrázku je červeně označená ikona obsahující možnosti exportu.

Můžete také použít nástroj PageSpeed Insights měřicí rychlost vykreslení stránek ve skutečném prohlížeči Google Chrome. Díky výsledným hodnotám FCP a DCL si ověříte, že snad každý má rychlejší web než Vy.

Google speed update z července 2018 se týká mobilních zařízení

Návod jak udělat stránky rychlejší uživatele velmi zajímá. Mobilní verze by podle současných SEO požadavků neměla mít jiné odkazy než verze pro desktop. Naštěstí si můžete odkazy mobilní verze proti verzi na desktopu zkontrolovat. Komu se zdá takový test jednoduchý, může se při optimalizaci webu ponořit do hloubky.

Delší video na Instagramu - IGTV

Instagram ušel dlouhou cestu od odby, kdy měl pouhých 13 zaměstnanců, přes moment kdy ho Facebook koupil za miliardu dolarů až do současné podoby a zprovoznil IGTV video. Umožňuje nahrát až hodinové video, tedy délku která je dosud známá především z YouTube nebo Vimeo. IGTV video ale není přímo konkurentem YouTube, má spíše nahradit televizi, na kterou se dívá stále méně lidí. Pro přístup na videa ve vertikálním formátu je možné použít novou aplikaci určenou pouze pro IGTV video, nejčastěji jako další položku v aplikaci Instagram nebo vašem účtu Instagramu na webu.

Videa můžete v IGTV publikovat, jakmile si vytvoříte kanál. Videa oříznuté do čtverce o maximální délce 60 sekund nebo oblíbené Instagram Stories o délce 15 sekund zůstávají nadále v provozu. Vertikální formát IGTV videa zaplní celou obrazovku mobilního zařízení a díky snadnému ovládání zpřístupní lidem zajímavá videa, aby jim nic neuteklo. Jeden z majitelů Instagramu Mike Krieger poskytnul rozhovor, ve kterém vývoj IGTV objasňuje. Videa delší než minutu před časem úspěšně nabídnul Snapchat, ve kterém si nyní každý měsíc přibližně 30 milionů lidí pustí video dlouhé v rozmezí 3 - 5 minut. Instagram spuštěním IGTV dává specialistům pro obsahový marketing do rukou další zbraň pro budování značky, což si rychle uvědomily velké firmy.

ikona IGTV video

Například Gucci, která má svůj kamenný obchod v prestižní Pařížské ulici, záhy zveřejnila módní přehlídku o délce necelých 15 minut. Vertikální video se k prezentaci vysokých modelek docela hodí a na firemním Instagram profilu začali rychle přibývat další následovníci. Firma Nike také nahodila svůj IGTV kanál, nicméně zveřejněná animace nepřekročila délku jedné minuty. National Geographic ořezal nádherné širokoúhlé záběry epické série One Strange Rock a vypustil 48 minut dlouhý dokumentární film o planetě Zemi. Začali se přidávat další uživatelé a video o kaligrafii je na světě.

Všechny videa na IGTV jsou ve vertikálním formátu

Uvidíme, jak rychle se kanál IGTV začne plnit video příspěvky. Než lidé začali pravidelně používat Facebook Stories a Instagram Stories trvalo to asi 3 měsíce. Instagram také zveřejnil návod pro IGTV v PDF rozdělený do čtyř kategorií obsahující i tipy a doporučení pro vaše video. Pro vlastní tvorbu můžete využít celé řady video aplikací, mimo jiné Videoleap, InShot, který umožňuje pro video zvolit žádaný poměr stran, či Carve.

Požadavky na IGTV video

Nezapomeňte, že na mobilních zařízeních máte se svým filmem první 3 sekundy na to, abyste zaujali diváky. Proto se vyhýbejte dlouhým úvodním scénám bez obsahu. Před publikováním si zkontrolujte, zda video splňuje následující požadavky:

 • Video může mít maximální délku 10 minut
 • Ověřené účty můžou nahrávat videa dlouhá až 60 minut
 • Maximální velikost souboru je 5.4 GB
 • Video musí být ve formátu MP4
 • Minimální poměr stran videa 4:5 maximální 9:16

Video na IGTV můžete nahrát z počítače

Video na svůj IGTV kanál můžete uploadovat také ze svého počítače (nezapomeňte se přihlásit do účtu) podle tohoto návodu:

 1. Jděte na instagram.com/tv/upload/ a klikněte na znaménko +
 2. Vyberte video, které chcete nahrát, můžete použít drag and drop
 3. Zvolte úvodní fotku tak, že kliknete na znaménko +
 4. Napište titulek o maximální délce 75 znaků
 5. Přidejte description, do kterého také můžete vložit fungující odkazy
 6. Příležitostně můžete video sdílet pomocí “Share to Facebook”
 7. Když jste hotoví, klikněte na “Post”
nahrání videa na instagram IGTV

Marketing na Instagramu

IGTV video je další krok na cestě, kterou kráčí obsahový marketing. Sledování videa tvoří stále větší podíl na čase, kerý lidé tráví na internetu a obsahový marketing pro sociální sítě spuštěním IGTV získává možnost nabídnout video jako další způsob jak rozvíjet vztah se zákazníky. Je to také nový impuls pro e-mailový marketing. Firma může do Newsletteru zařadit odkaz na své IGTV video a získat tak další následovníky na svém Instagram profilu.

Do roku 2021 budou videa tvořit 78 % mobilního datového provozu

Na základě dat z video analytické firmy Ooyala je vidět, že během prvního čtvrtletí bylo 54 % shlédnutého videa delšího než 20 minut.

infografika instagram mobilní video

IGTV video součástí komunikační strategie

Nyní máte na podání informací o sobě nebo svých produktech celou hodinu, tak neváhejte a podobně jako to udělal Gucci s modelkami, chytněte tuhle novou příležitost obsahového marketingu za pačesy. Využít smysluplně nabízenou hodinu však nebude jednoduché. Každý film by měl mít úvod, vyvrcholení děje a závěr. Pro delší záběry je proto třeba připravit scénář, aby měl film myšlenku, spád a logickou souvislost. Jak už psal Karel Kameník ve svém Amatérském filmu od A až do Z:

Amatérský film bez hudby - toť neslaná polévka! Jistě jste již byli svědky poruchy zvukového zařízení v biografu, když fim náhle oněměl. Jaký to byl trapný okamžik a jak němé pokračování jinak dobrého filmu stalo se okamžitě nezáživným! Nejlepší film, není-li podložen přiléhavou hudbou, ztrácí více než 50% na zajímavosti.

Některé tipy ze zmíněné knihy pro začínající filmové tvůrce již překonal čas. Filmy není třeba vyvolávat v gumových rukavicích a barevné filtry nyní dokoupíte v aplikaci za 1 euro. Nicméně základní pravidla platí stále. Připravovaný video editor Rush od Adobe kombinuje funkce z programů Premiere Pro na střhání, After Effects pro práci s efekty a Audition na úpravu zvuku. Zatím můžete použít programy jako Final Cut Pro nebo Adobe Premiere, které umí exportovat video do požadovaného vertikálního formátu. Po přípravě jednoduchého scénáře:

 • Vytvořte video, které odpoví na otázky o vašem produktu
 • Ukažte ve videu, kdo jste a co nabízíte
 • Představte jednotlivé členy týmu

Instagram zatím před videa nevkládá reklamy, ale to se časem může změnit. Facebook oznámil že 39 % uživatelů se o konkrétní brand začal zajímat poté, co jej viděli ve Stories. Takže s budováním vlastní značky pomocí IGTV neváhejte.

Instagram lite a další změny

V Instagramu přibyla funkce skupinový videohovor (samozřejmě nemusíte mít telefonní číslo dalších účastníků). Instagram také po delším testování zavedl funkci Jmenovka, kterou Snapchat nabízí delší dobu. Jmenovka vytvoří vaší jmenovku, další uživatel ve svém Instagramu klikne na Naskenovat jmenovku, foťákem jí naskenuje a může vás následovat.

instagram jmenovka

Instagram také vydal aplikaci Instagram Lite která je asi 55x menší než klasická aplikace Instagram. Zatím je Instagram lite na Google Play App Store pouze pro Android. Instagram také zavádí funkci doporučené obrázky přímo pro vás, kterou už několik let používají weby pro sdílení fotografií jako je 500px nebo flickr. Pokud například často hodnotíte západy slunce, aplikace vám fotografie slunce začne sama nabízet. Z toho je zřejmé, že se v Instagramu začíná používat jednoduchá umělá inteligence.

Umělá inteligence v sedmi bodech

Aplikovaná umělá inteligence bude mít dopad na celou řadu oblastí, včetně zdravotnictví, bezpečnosti, energetiky, dopravy, výroby a zábavy. Současná hlava Google Sundar Pichal na svém blogu zveřejnil sedm principů pro zavádění umělé inteligence kterými se manažeři a programátoři největšího vyhledávače budou řídit. Umělá inteligence má být:

 1. Společensky prospěšná
 2. Vytvářená a testovaná s ohledem na bezpečnost
 3. Odpovědná k lidem
 4. Nemá vytvořit nebo posílit nespravedlivé zvýhodnění
 5. Zahrnovat principy ochrany soukromí
 6. Dodržovat vědecké standarty
 7. Umožnit její používání za dodržení všech těchto principů

Nyní už je jasné, že umělá inteligence změní každý aspekt života i celé občanské společnosti. Koho umělá inteligence více zajímá, může si přečíst něco nejen o umělé inteligenci ale také o SEO v minulém příspěvku, kde se zmiňuje i hlasové vyhledávání. Sundar Pichal také na konferenci Google I/O slíbil lokalizaci Google Assistant do češtiny, hlasové vyhledávání se tedy díky strojovému učení blíží i do našich luhů a hájů.

Strojové učení hrou

Strojové učení můžete zkoumat na malých interaktivních příkladech přímo v prohlížeči, není potřeba nějaké zvláštní nastavení. Každý příklad strojového učení si můžete upravit, použít ve svém projektu a nechat z nich vyrůst něco krásného.

Search Console nabízí kontrolu adresy URL

Nová verze Search Console má další funkci. Kontrola adresy URL pomáhá při SEO práci ladit problémy s novými nebo existujícími stránkami v indexu Google. Občas se díky ní dozvíte, z jakého důvodu není stránka indexována.

search console kontrola adresy URL

Twitter vylepšuje hledání i personalizovaný obsah

Twitter se za posledních několik let proměnil a rozrostla se jeho uživatelská základna. Z původní služby, kde lidé tweetovali o tom, co právě dělají, se postupně stal významným zdrojem informací o aktuálním dění. Svůj účet na Twitteru má dokonce většina politiků v Organizaci spojených národů. Sledovat na Twitteru můžete nejen svoje známé, ale třeba profesionály v určitém oboru. Někteří tweetují o sobě, jiní o odborných tématech. Loni se rozšířil maximální počet znaků na 280 a Twitter se tak stal použitelným pro běžnou marketingovou firemní komunikaci se zákazníky. Pomocí umělé inteligence začal ořezávat fotografie a po změně algoritmu zobrazení novinek na Facebooku nyní Twitter používá více lidí. Nedávno Twitter spustil Twitter média s návody, jak lépe na této sociální síti publikovat. Osvědčené postupy jsou rozdělené do čtyř kategorií:

 • Zábava - pro hudbu, TV, film a životní styl
 • Sport - jak může Twitter pomoci sportovcům nebo týmům
 • Novinky - tipy, které pomáhají novinářům sdělit své příběhy
 • Tvůrci - pro všechny typy tvůrců, od fotografů až po blogery

Během léta Twitter představí několik dalších vylepšení. Jednou z hlavních novinek bude možnost pokročilého vyhledávání. Nově v tzv. Explore page kromě filtrů pro vyhledávání podle obsahu najdete řadu nových témat. Zmíněná změna je prozatím ve fázi testování. Dosud se témata zobrazují podle typů (například video, gif, apod.), zatímco s touto změnou se budou výsledky hledání řadit podle obsahu. Nové tematické možnosti navíc zvýrazní zajímavé diskuse. Twitter plánuje přidávat také související zprávy, události a příběhy, které se budou zobrazovat v horní části Explore a budou relevantní k tématu, které uživatel vyhledává.

Na Twitteru se můžete dočíst o věcech, které se do hlavních médií ani nedostanou

Další novinkou bude rozšíření funkcionality „Právě se děje“ (Hapenning Now). Dříve byla tato funkce zaměřena na sportovní aktivity, nicméně nově budou zahrnovat i novinky vybrané podle zájmů uživatele. Ti díky tomu na horní části timeline vždy uvidí, co je mezi aktuálními Tweety relevantní, případně jim Twitter ukáže nějaké zajímavé video. Standardní způsob užívání Twitteru nezmizí, stačí pouze posunout obsah dolů a uživatelé se dostanou ke klasickému přehledu tweetů. Obě tyto funkce nabídnou více personalizovaný obsah.

Twitter také pomalu vytahuje vylepšené „push notifikace“ neboli navržené příspěvky, které se zobrazují v horní části timeline. Ty se budou vztahovat na vybrané hlavní události, opět ale personalizované podle toho, koho uživatel sleduje, a o čem píše tweety. Tato funkce již byla k dispozici na Twitteru dříve. Nyní však má konečně fungovat a uživatelé budou mít možnost ji kdykoliv vypnout v případě potřeby. Další velkou změnou je možnost využití funkce „In the moment“. Opět se jedná o nástroj, který už na Twitteru byl, ale lidé jej příliš nepoužívali. Dříve byly tyto momenty k dispozici v horizontální podobě, nově se budou zobrazovat vertikálně a měly by obsahovat shrnutí všeho, co se na Twitteru zrovna odehrává.

Video na Facebooku a monitoring reklamy

Jepičí život Facebook Stories se prodlužuje a všechny vaše Facebook Stories videa jsou nově přístupná v archívu. Facebook začal nabízet interaktivní video a do videa zavádí herní prvky. Umělá inteligence Facebooku také dokáže udělat hudebníka úplně z každého. Monitoring reklamy konkurence na Facebooku je nyní zajímavý, na záložce Informace a reklamy si můžete zobrazit všechny aktivní reklamy jakékoliv FB stránky.

Snadný přesun dat díky Data Transfer Project

Data Transfer Project vyhlásili Google, Facebook, Microsoft a Twitter jako společnou iniciativu pro snadný přesun dat mezi těmito velikány. Odpadne tím nahrávání dat na každou platformu zvlášť. Na svém blogu se každá firma k Data Transfer Project vyjádřila, Google popisuje Data Transfer Project spíše z hlediska uživatele, Twitter Data Transfer Project vysvětluje Damien Kieran jednoduchým jazykem, Microsoft Data Transfer Project trochu nesrozumitelně a Facebook k Data Transfer Project vydal spíše krátké prohlášení. Open projektu je věnován datatransferproject.dev na kterém je popsaný v PDF celý proces. V dokumentu je uveden příklad, ve kterém uživatel jedním klikem přesune svoje fotografie z Google Photos na Microsoft OneDrive (je ovšem malá šance, že by zrovna tohle někdo udělal, ale půjde to). Uvedená iniciativa má podporovat existující formáty a ne vytvářet nový formát.

Rychlejší načítání pomocí Google Web Light

Google díky nové technologii Web Light překóduje stránku aby se zobrazila i lidem s velmi pomalým internetovým připojením. Google Web Light je rychlejší než AMP. Web Light si ale na rozdíl od AMP nemůžete vytvořit, můžete se jenom podívat jak stránka převedená Googlem do formátu Web Light vypadá. Stránky převedené do formátu WebLight se načítají až 4x rychleji a to vede až k 50% nárůstu návštěvnosti. Kolik lidí vidělo vaše stránky v tomto formátu ukazuje Search Console v sekci vzhled vyhledávání položka Výsledky Web Light.

Search Console výsledky vyhledávání Web Light

Krátké zprávy ze světa

S videem se roztrhnul pytel, Wired spouští vlastní vdeokanál dostupný na Apple TV, Amazon Fire TV a na Android TV / Pro developery je určený dev.tube rozdělený na různé kategorie / Majitelka vyhledávače Tagwalk zaměřeného na módu Alexandra Van Houtte původně obrázky třídila ručně, nyní jí pomáhá umělá inteligence / Nasazení umělé inteligence ve firmách případně botů není vždy takové, jak byste očekávali / Common Voice Mozilly pomáhá strojům učit se, jak mluví skuteční lidé / Inženýr z Google se dopravuje do práce loďkou vlastní výroby / Krátkou, ale sdílenou úvahu strojovém učení napsal Benedict Evans / Konečně někdo zformuloval zásady pro opravdu striktní prezentaci na internetu.

Autor: Martin Slavíček

Červenec 2018