Jak na SEO v roce 2018

V roce 2018 musíte mít responzivní web popsaný pomocí strukturovaných dat, který se na mobilním zařízení načte do 2 sekund. Měli byste spolupracovat s copywriterem, pečlivě naslouchat SEO specialistovi a neuškodí ani video střižna připravená chrlit každý den video požadované délky i šířky pro všechny sociální sítě. Nechcete být přece druzí.

Rychlost jako hodnotící faktor v SEO

Uživatelé preferují rychle načítající se stránky. Podle testů Pingdom se webová stránka načte průměrně za 3,21 sekundy, ideálně by se ale měla načíst do 2 sekund. To je totiž doba, jakou jsou uživatelé ochotni čekat. Na svém blogu Google oznámil, že od července 2018 bude rychlost hodnoticím faktorem pro mobilní weby. Každý si může vyzkoušet, jak je stránka optimalizovaná pro mobily. Rovněž lze použít nástroj PageSpeed Insights měřicí rychlost vykreslování stránek ve skutečném prohlížeči Google Chrome. Pro optimalizaci stránek je důležitý. Díky výsledným hodnotám FCP a DCL si ověříte, že snad každý má rychlejší web než Vy.

Už nyní dává Google mobilní verzi přednost a doporučuje přejít na responzivní design.

Ve stejném příspěvku také radí používat Lighthouse automatizovanou pomůcku sloužící k jednoduché analýze webu. Z hlediska SEO v současné verzi Lighthouse kontroluje pouze několik základních pravidel, nejde tedy o žádnou revoluci. S pomocí Lighthouse zkontrolujete také výkon, přístupnost, kompatibilitu s Progressive Web Apps a několik dalších drobností. S úspěchem Lighthouse použili v anglickém Erudite pro kontrolu 700 webů. PWA původně vyvinuté v roce 2015 pro Android přicházejí na iOS a časem nahradí mobilní aplikace, určitě se s nimi blíže seznamte. Aktuální verze Chrome 64 má kromě spousty funkcí pro vývojáře rovněž výrazně posílené blokování vyskakovacích oken, které se už delší dobu nedoporučuje používat. Mobilní verze Chrome díky nástroji ke správě šířky pásma snižuje přenos dat až o 50 %. Optimalizujte obsah pro mobilní zařízení jak jen dokážete a ujistěte se, že obsah mobilní verze je kvalitní. To znamená zajímavé texty, obrázky s vyplněnými alty a videa v obvyklých indexovatelných formátech.

Zbrusu nová Search Console

Nová verze Google Search Console postupně odhaluje zajímavé funkce. Navíc se dá dobře prohlížet na mobilních zařízeních. Search Console nabízí rovněž výrazně lepší možnosti, především co se týká meziročního srovnání.

Google Search Console

Search Console totiž uchovává data skvělých 16 měsíců. Nyní můžete:

 • zvolit přesná rozpětí datumů
 • porovnávat zvolená období
 • porovnávat různá typy zařízení
porovnání datumů v Google Search Console

Nová Google Search Console umí nejen ukázat stránky vašeho webu chybějící v indexu, ale též důvody jejich nepřítomnosti. Zahrnutí do indexu obsahuje více detailů. URL obsažené v části Zahrnutí do indexu jsou nyní rozděleny do čtyř částí:

 • Chyba
 • Platné s upozorněním
 • Platné
 • Vyloučeno

V každé části naleznete seznam URL omezený na 1000 řádků, což je pro dlouhodobě fungující web s bohatou historií poměrně málo. Přesto je to pro zájemce o jednoduchou analýzu webu vítaný přínos. Report můžete nasdílet komukoli, kdo má Gmail. Nemusí mít ani nastavený přístup do Search Console.

Search Console chyby v indexu

Další funkce budou během roku postupně přibývat. Počkejme si, jak se tento široce používaný SEO nástroj bude dále vyvíjet.

Delší meta description

Většina stránek má meta descriptions dlouhé 160 znaků. Od prosince 2017 je nově povolená maximální délka pro meta descriptions 320 znaků. Možná se ptáte, zda má smysl si je prodloužit. Rozhodně to zkuste alespoň u stránek, na kterých už máte nějakou návštěvnost a můžete sledovat, jestli se vám ještě zvýší. Pomocí zmíněné Search Console takové stránky snadno vyhledáte. Klikněte na Průměrná míra prokliku a Průměrná pozice. Dále pod grafem zvolte stránky kde si vyberte stránky s nízkým CTR, které jsou zároveň na první straně vyhledávání. Na ty se zaměřte.

Search Console Průměrná míra prokliku a pozice

Jestli se chcete jenom podívat co vlastně stránka stránka obsahuje, použijte jiný nástroj ukazující aktuální znění meta description. Stačí do políčka URL zadat vaši stránku a kliknout na Get Data. Zobrazí se vám současné znění. Napravo pod Description Length si nastavte požadovanou délku mezi 160 až 320 znaky, a můžete si zkoušet doplnit text podle potřeby.

 • pište o tom, co je skutečně na stránce
 • nevkládejte jenom klíčová slova, trochu se rozepište
 • nekopírujte text ze stránky, zkuste ho přeformulovat
 • nepoužívejte stejný popis pro mnoho stránek

Nezapomeňte přidat klíčová slova nebo obratnou formulací uživatele přimět ke zvýšení míry prokliku. Tvorbu delších meta descriptions si určitě brzo zamilujete. Každý se tak může na chvíli stát copywriterem, při vkládání delších popisků také webmasterem.

Analýza logů

Dnes zažívá renesanci analýza logů, která ukáže co dělá crawler, který stránky navštěvuje. Určitě se s analýzou logů seznamte objevíte díky ní řadu chyb nebo anomálií, které by jinak unikly pozornosti. Pomocí zevrubné analýzy logu můžete například zlepšit svůj crawl budget určující počet stránek, které vyhledávač za den prohledá. Když robot narazí na chyby, zbytečně plýtváte jeho kapacitou a některé stránky potom vynechá. Nejčastější příčiny chyb jsou:

 • nefungující odkazy
 • přesměrování
 • dlouhá doba načítání stránek
 • nefungující URL v XML sitemap
 • mnoho neindexovatelných stránek

Určitý obraz o svém crawl budgetu získáte také v Google Search Console. Kombinováním dat logu a dalších zdrojů jako je Google Analytics nebo Search Console lze získat mnohem jasnější obraz o tom, co se na webu děje. SEO specialisté se zaměřením na technickou analýzu webu dosud takové porovnání dělali napůl ručně. V roce 2018 se dá ale čekat automatizace analýzy logů v běžně užívaných analytických řešeních.

AMP – zrychlené mobilní stránky

Možná jste si při hledání určitých témat všimli ve výsledcích vyhledávání stránek v odlišném formátu malého blesku, který udává jejich rychlost. Je to právě formát AMP. Jeho vyšší rychlost načítání vede k tomu, že se návštěvníci zdrží déle a to chcete. Výhody formátu AMP jsou zřejmé:

Rychlost – AMP se načítají až dvakrát rychleji než srovnatelná mobilní stránka.

Viditelnost – AMP může výrazně posílit výsledky organického vyhledávání a vést k větší návštěvnosti.

Doba setrvání – Na stránkách, které se rychle načítají, se uživatelé zdržují delší dobu.

Nemá už náhodou vaše konkurence stránky v AMP? Kdo bude mít AMP stránky dříve, ukáže se v dobrém světle. Oproti jiné alternativě může AMP nabídnout nejen zlepšení rychlosti webu, ale také lepší zážitek pro uživatele.

AMP je sada protokolů, která usnadňuje načítání a prohlížení stránek na mobilním zařízení.

Poptávka po rychle načítajících se mobilních stránkách stoupá. Implementace AMP není tak jednoduchá jako běžná úprava kódu pro mobilní zařízení, ale zkušený webmaster si už poradí a kromě vlastní tvorby může zvolit hotové šablony pro AMP. Pokud Google najednou své plány s AMP nezruší, nepůjde už tento formát ignorovat, i když ne všechny ohlasy na AMP jsou kladné.

Umělá inteligence bude letos chytřejší

Umělá inteligence se přirozeně dere do popředí zájmu, běžný uživatel zjišťuje o čem vlastně umělá inteligence je a firmy hledají způsoby jak ji obchodně využít. Tým Google Brain do něhož se v lednu 2018 přidala Francie se od roku 2011 orientuje především na výzkum machine learning (strojového učení) a deep learning. Získané poznatky aplikuje na umělou inteligenci vytvořenou buď přímo programátory, nebo nově samotnými stroji. V bilancování loňského roku tým Google Brain zmiňuje představení systému AutoML, který umí sám navrhnout další umělé inteligence. Využívá k tomu evolučních algoritmů, simuluje tedy v podstatě přirozený výběr. Na základě splněných úkolů umí své „potomky“ přeprogramovat tak, aby byli stále lepší. Jedna z takto nově vytvořených umělých inteligencí s názvem NASNet se specializuje na detekci polohy vybraných objektů na obrázcích. O rozpoznávání obrázků pomocí počítače IBM se snažil už od padesátých let dříve vysmívaný pan Robot. Nedávno spuštěná platforma Cloud AutoML umí trénovat umělou inteligenci právě pomocí uploadování obrázků.

Cílem strojového učení je vyvinutí takových algoritmů, které se budou samy učit a vylepšovat na základě předchozích zkušeností.

Open source knihovna TensorFlow je dalším projektem týmu Google Brain. V rámci služby GitHub určené pro webhosting open source projektů ji využívá obrovské množství uživatelů. Nová verze TensorFlow 1.5 obsahuje pro mobilní zařízení řadu vychytávek. V roce 2017 byl také spuštěn open source projekt deeplearn.js což je JavaScript knihovna běžící přímo ve vašem prohlížeči.

Strojové učení se může stát nástrojem pro nebývalý průzkum a inovace. Bude nám pomáhat při hledání vzorů v nás a v našem okolním světě.

Vědci z Google Brain si samozřejmě chtějí udržet své vedoucí postavení na poli umělé inteligence, ale jenom díky spolupráci a podpoře dalších firem a programátorů se bude obor zlepšovat. Proto uvolnili do oběhu obrovské balíky volně použitelných dat Youtube 8-M AudioSet OpenImages což jsou soubory popsaných obrázků a krátkých audio/videostop obsahujících jednoduché povely, zvuky nebo vyobrazení nejrůznějších aktivit.

Sdílení poznatků o umělé inteligenci

Ve spolupráci s neziskovou organizací pro výzkum umělé inteligence Open AI, YC Research a společností DeepMind byl spuštěn interaktivní časopis Distill zaměřený na novinky ze světa strojového učení a umělé inteligence. Cílem časopisu Distill je zvýšit pochopení principů deep learningu za pomoci vizualizačních nástrojů. Za zmínku stojí například článek s názvem Použití umělé inteligence pro zvýšení lidské inteligence. Dalším zajímavým místem pro sdílení poznatků o aplikaci umělé inteligence je Google UX community, kde si můžete mimo jiné přečíst vynikající The UX of AI. Na téma role umělé inteligence ve společnosti se už pořádají konference, a to nejen pod záštitou Microsoftu, který pomocí umělé inteligence začal upravovat geny. V březnu v Praze proběhnou hned dvě akce zaměřené na umělou inteligenci a machine learning. New media inspiration 2018 s velmi zajímavým programem i přednášejícími, například Tomáš Mikolov pracoval dříve v týmu Google Brain, od roku 2014 působí ve Facebook AI Research, a v pražském Rudolfinu se bude opět konat Machine Learning Prague - největší konference o strojovém učení v Evropě.

Umělá inteligence v praxi

Na špičce pomyslného žebříčku vývojářů stojí nejen týmy Googlu, ale také Microsoftu a Amazonu. Google má nyní kapacitu strojového učení na rozdávání, nebo minimálně pronajímání. Rozšiřuje svoji cloudovou infrastrukturu a podobně jako Microsoft nebo Facebook buduje vlastní podmořské kabely. Facebook prostřednictvím FAIR zpřístupnil svůj systém na rozpoznávání objektů Detectron. Umělá inteligence Microsoftu si pro změnu přečte dokument a dokáže odpovědět na otázky stejně jako člověk. Amazon s Microsoftem navíc od podzimu 2017 spolupracují.

Sociální síť Twitter, ze které následkem změny algoritmu zobrazování novinek na Facebooku nyní přichází na weby více lidí začala pomocí umělé inteligence ořezávat fotografie. Vizuální vyhledávač Pinterest použitelný pro SEO ve snaze zlepšit vyhledávání obrázků zaměstnal spolutvůrce formátu JPG. Dalším zajímavým příkladem je třeba Chicisimo. Od chvíle, kdy nasadili v Chicisimo machine learning se začalo firmě dařit, i když cesta k tomu jak uspokojit miliony žen nebyla jednoduchá.

RankBrain se umí učit

RankBrain je systém umělé inteligence, která od roku 2015 slouží vyhledávači Google k získávání relevantních výsledků. Díky schopnosti se učit se RankBrain neustále vylepšuje a není už závislý pouze na klíčových slovech. Dokáže relevanci stránky hodnotit i podle jiných kritérií. Taková analýza webů je velmi náročná na hardware, tým Google Brain proto loni vyvinul novou výpočetní jednotku TPU. Umožňuje až třicetkrát rychlejší strojové učení a její spotřeba energie je až osmdesátkrát nižší než u tradičních procesorů. RankBrain prošel celou sérií aktualizací s celkovým názvem Fred. Není to nic neobvyklého. Google ve svém algoritmu dělá více než 600 změn za rok. Podle studie německé SEO společnosti Sistrix byl Fred zaměřený především proti stránkám s nekvalitním obsahem.

Jedním z důvodů vývoje nové jednotky TPU bylo i neustálé vylepšování systému RankBrain.

Kromě samotného vyhledávání textového obsahu pomáhá nová TPU zpracovávat dotazy zaměřené na obrázky v Google Photos. Stejné rozpoznávání objektů založeném na machine learning se používá při hledání 3D modelů. TPU umožní taky lokalizace služby Google Assistant do mnoha světových jazyků, je tedy možné, že za několik let už budeme moci s počítači nebo chytrými telefony vést konverzaci i v češtině. Vývoj jde totiž rychleji než byste řekli “Švec” a Google Assistant nejen že nyní lépe rozumí strukturovaným datům ale brzy se objeví v dalších zařízeních spotřební elektroniky. Mimochodem Apple Siri má od iOS 10 přirozenější hlas právě díky deep learning.

Hlasové vyhledávání

Microsoft Cortana Apple Siri nebo hlasové vyhledávání Google byly takovými průkopníky hlasového ovládání, než Amazon vytvořil Amazon Echo, Amazon Alexa nebo Google vydal Google Home. Určitě znáte někoho, kdo už takový chytrý reproduktor má doma. Místo aby si jednoduše pustil písničku, raději ho chvíli přemlouvá.

dvě hlasové bubliny

Apple po více než pěti letech vývoje zahájil prodej bezdrátového inteligentního reproduktoru HomePod. Chce se tak odlišit od produktů jako Amazon Echo či Google Home, které nejsou primárně určené pro poslech hudby, nýbrž na ovládání hlasového asistenta a plnění úkolů. HomePod je orientovaný hlavně na kvalitní reprodukci, proto má kromě basového reproduktoru ještě sedm menších reproduktorů, každý s vlastním zesilovačem.

HomePod v sobě integruje schopnosti Siri, zároveň ale útočí na bezdrátové reproduktory vyráběné například firmou Sonos.

HomePod se dokáže s druhým HomePodem propojit a upravit podle toho svoje akustické vlastnosti. Společně zapojené HomePody ale nebudou chytřejší, leda po aktualizaci firmware. Způsobem, jakým reagují na otázky, a tím, že nenabízejí seznam dalších odkazů, jsou hlasoví asistenti mnohem bližší Chatbotům.

Chatbot pomůže s výběrem bot

Chatboti se letos určitě dostanou do popředí zájmu. Chatbot pomůže objednat zboží nebo odpoví na různé otázky. Kdo má nějakého bota v provozu, může si dokonce zaregistrovat vlastní doménu s koncovkou .bot tak neváhejte. Svého Chatbota se snaží rozchodit Facebook a možná je to už váš přítel. Chatbota si můžete vytvořit sami. Zkuste konverzační AI toolkit či Automat nebo třeba Butter. Zajímavého Chatbota jménem Michal mají na webu věnovanému GDPR, nové legislativy EU pro zvýšení ochrany osobních dat občanů. Chatbot Michal běží na platformě IBM Watson a snaží se, co mu jeho robotické síly stačí, odpovídat na otázky ohledně GDPR. Kdyby něco nevěděl, zjistí vám to do 3 pracovních dní.

SEO se posouvá k obsahovému marketingu

Tradiční postup zaměřený na linkbuilding a klíčová slova, jak ho popisovaly starší knihy o SEO se pomalu přesouvá k problematice, jak dokáže stránka uspokojit uživatele. Vizuální obsah, jako jsou obrázky a videa, je samozřejmě mnohem zábavnější než písemný obsah, protože vyžaduje méně pozornosti pro pochopení. Každá marketingová strategie nejenom že musí být postavená na analytických datech, ale musí počítat s kvalitním multimediálním obsahem.

Budoucnost SEO je porozumět tomu, co lidé chtějí, a dát jim to.

Ujistěte se, že všechny vaše příspěvky mají v sobě alespoň jeden vizuální prvek – i když je to jenom fotka toho, co zrovna ve firmě děláte. Kvalitní webový copywriting bude stále důležitou součástí tvorby poutavého obsahu. Dobrý textový obsah ale dnes už nestačí. Při budování vaší značky má před sebou velkou budoucnost především video.

Video součástí komunikační strategie

Video udrží návštěvníky na webu déle. Google to vnímá jako pozitivní uživatelský zážitek, což napomáhá dobré pozici ve vyhledávači. Návštěvník má také příležitost se pomocí videa více ztotožnit s vaší značkou. Jak můžete využít video pro své SEO:

 • vytvořte video, které odpoví na otázky o vašem produktu
 • ukažte ve videu, kdo jste a co nabízíte
 • nedávejte video jenom na YouTube, ale také přímo na svůj web

Ukazuje se, že dlouho očekávaný Mobile First Index, nasazení strukturovaných dat usnadňujících hlasové vyhledávání a prvky umělé inteligence se postupně spojují a stanou se novým standardem při vyhledávání. Pro SEO to bude znamenat úplně nový způsob, jak lidé budou získavat výsledky vyhledávání a dále s nimi pracovat. Ptáte se, co můžete v tuto chvíli udělat se svým webem? Zde je 12 snadno použitelných tipů:

12 tipů pro zlepšení webu

 • zkontrolujte hodnocení na PageSpeed Insights a zlepšete ho
 • zapněte kompresi GZIP
 • zkomprimujte obrázky
 • minimalizujte HTTP requesty, minifikujte CSS a JavaScripty
 • používejte CDN
 • odstraňte zbytečné redirecty
 • JavaScript dejte v kódu dolů, zrychlí to vykreslení stránky
 • využijte ukládání do mezipaměti prohlížeče pro větší rychlost
 • používejte strukturovaná data všude, kde to jde
 • vyvarujte se vyskakovacích oken
 • neblokujte pro robota obrázky, CSS nebo JavaScript
 • přidejte alespoň jedno video

Kdo to neudělá, může si ve výsledcích vyhledávání prohlížet stránky konkurence. Šťastnou optimalizaci v roce 2018!

Autor: Martin Slavíček

Leden 2018

Za sdílení děkuji.